A.V. Club Most Read

Get The Latest

And the Oscar nominees are...

Best Picture
Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up In The Air

Best Actor
Jeff Bridges, Crazy Heart
George Clooney, Up In The Air
Colin Firth, A Single Man
Morgan Freeman, Invictus
Jeremy Renner, The Hurt Locker

Best Actress
Sandra Bullock, The Blind Side
Helen Mirren, The Last Station
Carey Mulligan, An Education
Gabourey Sidibe, Precious
Meryl Streep, Julie & Julia

Best Supporting Actor
Matt Damon, Invictus
Woody Harrelson, The Messenger
Christopher Plummer, The Last Station
Stanley Tucci, The Lovely Bones
Christoph Waltz, Inglourious Basterds

Best Supporting Actress
Penélope Cruz, Nine
Vera Farmiga, Up In The Air
Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
Anna Kendrick, Up In The Air
Mo'Nique, Precious

Best Director
James Cameron, Avatar
Kathryn Bigelow, The Hurt Locker
Quentin Tarantino, Inglourious Basterds
Lee Daniels, Precious
Jason Reitman, Up In The Air

Best Adapted Screenplay
District 9, Neil Blomkamp & Terri Tatchell
An Education, Nick Hornby
In The Loop, Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci & Tony Roche
Precious, Geoffrey Fletcher
Up In The Air, Sheldon Turner & Jason Reitman

Best Original Screenplay
The Hurt Locker, Mark Boal
Inglourious Basterds, Quentin Tarantino
The Messenger, Alessandro Camon & Oren Moverman
A Serious Man, Joel & Ethan Coen
Up, Bob Peterson, Pete Docter & Thomas McCarthy

Best Foreign Language Film
Ajami (Israel, Dir. Scandar Copti & Yaron Shani)
The Secret In Their Eyes
(Argentina, Dir. Juan José Campanella)
The Milk Of Sorrow 
(Peru, Dir. Claudia Llosa)
A Prophet
(France, Dir. Jacques Audiard)
The White Ribbon
(Germany, Dir. Michael Haneke)

Best Animated Feature
Coraline (Dir. Henry Selick)
Fantastic Mr. Fox (Dir. Wes Anderson)
The Princess & The Frog (Dir. Ron Clements & John Musker)
The Secret Of Kells (Dir. Tomm Moore & Nora Twomey)
Up (Dir. Bob Peterson & Pete Docter)

Best Animated Short
French Roast (Dir. Fabrice O. Joubert)
Granny O'Grimm's Sleeping Beauty
(Dir. Nicky Phelan & Darragh O'Connell)
The Lady & The Reaper
(Dir. Javier Recio Garcia)
Logorama
(Dir. Nicolas Schmerkin)
A Matter Of Loaf And Death
(Dir. Nick Park)

Best Documentary Feature
Burma VJ (Dir. Anders Østergaard & Lise Lense-Møller)
The Cove
(Dir. Louie Psihoyos)
Food, Inc.
(Dir. Robert Kenner & Elise Pearlstein)
The Most Dangerous Man In America: Daniel Ellsberg And The Pentagon Papers (Dir. Judith Ehrlich & Rick Goldsmith)
Which Way Home
(Dir. Rebecca Cammisa)

Best Documentary Short
China's Unnatural Disaster: The Tears Of Sichuan Province (Dir. Jon Alpert & Matthew O'Neill)
The Last Campaign Of Governor Booth Gardner
(Dir. Daniel Junge & Henry Ansbacher)
The Last Truck: Closing Of A GM Plant
(Dir. Steven Bognar & Julia Reichert)
Music By Prudence
(Dir. Roger Ross Williams & Elinor Burkett)
Rabbit A La Berlin
(Dir. Bartek Konopka & Anna Wydra)

Best Live-Action Short
The Door (Dir. Juanita Wilson & James Flynn)
Instead Of Abracadabra
(Dir. Patrik Eklund & Mathias Fjellström)
Kavi (Dir. Gregg Helvey)
Miracle Fish (Dir. Luke Doolan & Drew Bailey)
The New Tenants
(Dir. Joachim Back & Tivi Magnusson)

Best Cinematography
Avatar, Mauro Fiore
Harry Potter & The Half-Blood Prince, Bruno Delbonnel
The Hurt Locker, Barry Ackroyd
Inglourious Basterds, Robert Richardson
The White Ribbon, Christian Berger

Best Film Editing
Avatar
District 9
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious

Best Art Direction
Avatar
The Imaginarium Of Dr. Parnassus
Nine
Sherlock Holmes
The Young Victoria

Best Costume Design
Bright Star
Coco Before Chanel
The Imaginarium Of Dr. Parnassus
Nine
The Young Victoria

Best Makeup
Il Divo
Star Trek
The Young Victoria

Best Sound Editing
Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Star Trek
Up

Best Sound Mixing
Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Star Trek
Transformers: Revenge Of The Fallen

Best Visual Effects
Avatar
District 9
Star Trek

Best Song
"Almost There" by Randy Newman, The Princess & The Frog
"Down In New Orleans" by Randy Newman, The Princess & The Frog
"Loin De Paname" by Reinhardt Wagner & Frank Thomas, Paris 36
"Take It All" by Maury Yeston, Nine
"Weary Kind" by Ryan Bingham & T. Bone Burnett, Crazy Heart

Best Original Score
Avatar, James Horner
Fantastic Mr. Fox, Alexandre Desplat
The Hurt Locker, Marco Beltrami & Beck Sanders
Sherlock Holmes, Hans Zimmer
Up, Michael Giacchino

Notes

-I've seen a lot of griping that this wasn't the best year to expand the Best Picture category to 10, but I know that a lot of my personal favorites from '09 weren't nominated, and I'm betting that's true of those complaining, too. Even if the Academy had stuck with five nominees, I can pretty much guarantee it would've been a mixed bag.

-I'm not sure what this portends, but this biggest cheers in the room during the nomination announcements were for The Blind Side. I'm going to assume those were all from E! reporters.

-I'm not going to knock The Secret Of Kells for making the Best Animated Feature list because I haven't seen it. I did have high hopes for Ponyo though.

-People were big on collaboration this year, especially in the documentary and shorts categories. I know this because I just typed in all their names.

-The Crazy Heart soundtrack is one of Amazon's $5 MP3 deals this month. It's worth five bucks, that's for sure.

-A Prophet was one of the best movies I saw at Toronto last fall; glad to see it get a nomination.

-I didn't get to see the animated short "Logorama" in Sundance, but it stirred up a lot of buzz. Could be down to that and the Wallace & Gromit short for the win.

-In the major categories, I'd say the front-runners are Avatar, Bridges, Streep, Waltz, Mo'Nique and Bigelow. (Though the Best Picture category's a tough one to call.) What are the most likely upsets?

Submit your Newswire tips here.